Życiorys Profesora

Ludwik Maciąg

Polski malarz

Ludwik Maciąg Urodził się 13 lipca 1920 w Krakowie. Dzieciństwo, z matką i dwoma braćmi spędził w Białej Podlaskiej gdzie jego ojciec Michał służył w Pułku Artylerii  Lekkiej. Skomplikowane losy rodziny podyktowane były wojennymi drogami ojca podczas I wojny światowej i wiodły przez Front Jugosłowiański, Włoski aż pod Verdun. Ludwik, z braćmi Józefem i Otto ukończył Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Ogromny wpływ na ukształtowanie jego osobowości miał wybitny pedagog, wychowawca i dyrektor Gimnazjum Stanisław Damrosz. 

W czasie II wojny światowej Ludwik Maciąg ukończył podchorążówkę AK i dostał przydział wczesną wiosną 1944. Pod pseudonimem „Sas” jako żołnierz podlaskiego    oddziału partyzanckiego „Zenona” 34 P.P. AK, do konnego zwiadu. Oddział ten był jednym z najwybitniejszych i największych oddziałów na Podlasiu, brał udział w działaniach osłonowych akcji V-2. W 1944 roku, jesienią,  po rozbrojeniu się oddziału, Ludwik Maciąg uniknął zesłania na Sybir dzięki połączonemu z ryzykiem zatrudnienia go przez ówczesnego dyrektora K. Kajetanowicza w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. 

Na początku studiował malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1951. Był profesorem tej uczelni, przez jedną kadencję Dziekanem Wydziału Malarstwa. 

Artysta obok wspaniałych obrazów stworzył też wspaniałe ilustracje książkowe, plakaty, grafiki, projekty znaczków pocztowych, gobeliny i rzeźby. Zaliczany jest do najwybitniejszych współczesnych batalistów i pejzażystów. Techniki, w jakich pracował to: malarstwo, grafika użytkową i tkanina. Jego ulubionymi motywami były pejzaże, konie i batalistyka. Ulubionym motywem malarza były rozpędzone, galopujące konie. Ukochane konie profesora uczestniczą  w batalistycznych scenach historycznych oraz rodzajowych: polowania, sanny, wyścigi, czy prace polowe. 

W dorobku malarskim miał szereg wystaw indywidualnych w kraju i za granicą – m.in. w Anglii, Holandii, Danii, Niemczech, USA i Kanadzie. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w wielu krajach Europy, jak również w Chinach, Indiach i Iranie. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. 

Prace profesora znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie a także w Bibliotheque Nationale w Paryżu, Galerii Folkestone w Holandii i Cassel Galerie w Anglii oraz w zbiorach prywatnych, głównie w USA.   

Profesor Ludwik Maciąg zmarł nad ranem, 7 sierpnia, 2007 roku, w swoim domu w Gulczewie. 

Bądźmy w kontakcie

Jesteśmy otwarci na nowe kontakty.
Jeśli masz pytanie, skorzystaj z formularza.

Adres

Stok Wiśniewski 7A
08-112

Telefon

(+48) 503 077 404